Sürekli uyku hali hangi vitamin eksikliğinden kaynaklıdır?

 Depresyon annemi düzensiz uyku hareketsiz yaşam alkol kullanımı şeker hastalığı kullanılan ilaçlar yaşlılık ve aşırı kilo sorunu gibi pek çok sıkıntı da sürekli uyku hali durumunu oluşturur. Ancak bu hastalık  bazı vitamin eksikliğinde de belirir. D ve B vitamini eksikliği özellikle uyku hali durumuna yol açmaktadır.

D vitamini eksikliği uyku hali yapar mı?


D vitamini eksikliği sebebiyle sürekli uyku hali hissedilebilir. Uykusuzluk ve d vitamini eksikliği ile alp damar hastalıkları İnsülin direnci ve hipertansiyon gibi sıkıntılar da oluşabilmektedir. Kilolu hastalarda ve erkeklerde d vitamini eksikliği olduğu zaman uykusuzluk hali oranı daha da artmaktadır.

B12 eksikliği uyku yapar mı?


Vücudumuzda yeterli miktarda B12 vitamini bulunmazsa ve eksikliği söz konusuysa bazı sıkıntılara yer açmaktadır. B12 değerleri düşük olduğu zaman insanlarda odaklanma sorunu depresyon uykusuzluk hali bilinç kaybı kansızlık ve denge hastalıkları yaşayabilmektedirler.

Sürekli uyku hali için ne yapılmalı?


Sürekli uyku hali için ne yapılmalı? Demir eksikliği sebebiyle ve kansızlıktan dolayı vücut aktif olabilmek için kendi içinde bir enerji üretemez. Bu sebeple de uyku hali sorunu ortaya çıkar. Vücut enerji üretemediği için dinlenerek bu enerjiyi elde etmeye çalışır. Kansızlık kalsiyum eksikliği demir eksikliği vitamini eksikliği gibi sorunlar sebebiyle enerji üretemeyen vücutta uyku hali durumu ortaya çıkar. Bu sebeple size en yakın sağlık ocağı veya hastaneye giderek bu sıkıntınızdan doktorunuza bahsederek uyku halinden kurtulabilirsiniz. Doktorunuzun kan tahlilleri sonucunda size uygun gördüğü vitamin mineral ve Demir eksikliğine vereceği takviye edici gıdalar ile uyku halinden kurtulmanız mümkün olacaktır. Aşırı kilo durumunun da bu hastalığa neden olabileceğinden bahsetmiştik. Bu sebeple de belki sizin vücudunuzun takviye edici bir gıda ya ihtiyacı olmayabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı doktorunuzun size çizeceği uygun bir tedavi yöntemi ile işe koyulabilirsiniz.

- Zam Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://zamhaber.com/haber/11499123/surekli-uyku-hali-hangi-vitamin-eksikliginden-kaynaklidir