Bilgisayar mühendisi olmak para kazandırır mı?

Günümüzde artık geleceğin meslekleri arasında yer alan mesleklerden bir tanesi de bilgisayar mühendisliği. Bilgisayar mühendisliği iyi şartlar sağlandığında çok güzel kazanç elde edilen meslekler arasında. Peki, bilgisayar mühendisliği tam olarak nedir?

BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ OLMAK

Meslek seçimi hayatımızın en kritik anlarından biridir. Çünkü o kısacık anda aslında bundan sonra ki hayatımızın nasıl olacağına karar vermiş oluyoruz. Bu sebeple üniversite tercihlerimizi yaparken çok düşünceli hareket etmeliyiz. Tercih aşamasında ki öğrenciler bazı faktörlere odaklanıyor. Bu faktörlerin en başında ise şüphesiz ki elde edilecek kazanç geliyor.

Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar ve bilgisayar tabanlı sistemlerin yazılım ve donanımlarının tasarım işlemleri, gerçekleştirimi ve yönetimi ile alakalı çalışmalar yapan bir bilim dalıdır. Bu kapsamda karmaşık sistem ve süreçlerin sorun ve eksik olduğu noktaları anlayabilme, analiz edebilme, en doğru çözüm yolunu bulabilme ve bu çözümü bilişim teknolojilerinin sağladığı imkanları kullanarak en uygun şekilde çözebilme yeteneği üzerine kuruludur. Günümüzde bilgisayar mühendisleri toplumsal yaşamın ve iş dünyasının hemen hemen her alanında kullanılmakta olan bilişim teknolojilerine hâkim, bu teknolojileri ve araçları kullanarak çeşitli sorunlara özgün ve yeni çözümler getiren, var olan çözümleri daha da hızlandıran ve basitleştiren yeni teknolojiler geliştirerek bilişim dünyasına kazandıran kimseler olarak görülebilirler.

Bilgisayar mühendisliği, en genç mühendislik alanlarından biridir. Köken olarak elektrik ve elektronik mühendisliği ve matematik ile yakından alakalı olsa dahi, yaşanan teorik ve teknolojik gelişmeler neticesinde son kırk senede farklı bir disiplin olarak gelişti. Geldiğimiz bu günlerde yazılım mühendisliği, yapay zekâ mühendisliği ve veri mühendisliği gibi yeni mühendislik alanlarının doğmasına da yol açtı. Bilgisayar mühendisliği, bilişim teknolojileri, matematik, bilim ve mühendislik teorileri ve ilkelerini esas alır ve bu teorileri ve ilkeleri, bilgisayar donanımı, bilgisayar yazılımı, bilgisayar ağları ve alakalı süreçlerin tasarımı yolu ile teknik problemleri çözmek amacıyla uygular.

Bu açıdan, bilgisayar mühendisleri, yaratılan en karışık ürünler olarak bilgisayar sistemlerini ve programlarını derinlemesine anlayan ve çok farklı amaçlar ile bunları tasarlayabilen kişilerdir. Bu hedefler, farklı şekilde ki verilerin işlenmesi, yapılandırılması ve yönetilmesi olabileceği gibi bilgisayar sistemlerinin akıllıca davranmasına destek olmak; iletişim ve çoğul ortam verilerini meydana getirmek ve bunların kullanılmasını sağlamak da olabilir. Herhangi bir özel hedef ile alakalı bilgileri ortaya çıkartmak ve toplamak, farklı sorunlar için olası çözümler arasından en etkili çözümü bulmak da bu hedeflerin arasındadır.

Bilişim teknolojileri alanlarında çok hızlı bir şekilde ilerlemeler olduğu dikkate alınırsa bilgisayar mühendislerinin kariyerleri boyunca durmadan öğrenmeye açık mühendisler olmaları da olmazsa olmaz bir koşuldur. Bu yeteneklerini ilerletmek için bilgisayar mühendislerine, eğitimleri boyunca birden çok programlama dili, araç, paradigma ve teknoloji öğretilir ve bunlar arasındaki alakaları görmeleri sağlanır. Bu sayede bilgisayar mühendisleri kendi kendilerine yeni beceriler ve yetenekler kazanabilme konusunda donanımlı, kariyer gelişimlerini planlayan ve planlarını yönetebilen kişiler olurlar.

Bilgisayar Mühendisi İşsiz Kalır Mı?


He meslek de olduğu gibi ne yazık ki bilgisayar mühendisliği de işsiz kalmama garantisi veremiyor. Çünkü burada konu tamamen kişiyle alakalıdır. Eğer bilgisayar mühendisliği bölümü üniversite de bitmiş olsa dahi kişi kendini rahat ifade edebilen birisi değilse pek çok firma onunla çalışmak istemeyecektir.

Bilgisayar Mühendisleri Nerelerden İş Bulabilir?


Yazılım Uzmanı,

Veri Analisti,

Kalite Kontrol ve Test Uzmanı,

Web Tasarım Uzmanı,

Bankalarda Veri tabanı Uzmanı,

Grafik Tasarımı ve Çizimi,

Kontrol Mühendisliği,

Donanım Mühendisliği,

Veri Mimarı,

Konfigürasyon Yöneticisi,

İnternet Uzmanı,

Robotik Mühendisliği,

Yukarı da belirtilen alanların hepsi bilgisayar mühendisliğinin çalışma alanlardır.

11 Nis 2022 - 20:47 Mersin- Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zam Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zam Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zam Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zam Haber değil haberi geçen ajanstır.