E-Fatura nedir? E-Fatura başvurusu nasıl yapılır?

Küçük çaplı ya da büyük işletmelerin genellikle e-fatura ve e-dönüşüm süreci ile alakalı merak ettiği çok sayıda konu bulunmaktadır. E-fatura sayesinde işletmeler bir iş yükünden kurtulacağı gibi, faturaları dijital ortama yönlendirerek çok daha hızlı ödeme de tahsil edebilmektedirler.

Özellikle son 10 yıldır e-dönüşüm sayesinde belgeler dijital ortamda kolay bir şekilde görülebilir ve oluşturulabilir. Muhasebe alanında da çokça ihtiyaç duyulan belgeler dijital ortamda yapılabilmektedir. Ticari işlem için oluşturulması gereken faturaların büyük bir kısmı da e-fatura olarak oluşturulur. E-fatura işletmelere özel olarak sunduğu pek çok avantajı bulunmaktadır. E-faturaya geçiş bilinenin aksine çok kolay ve uğraş gerektirmeden yapılabilir. Kısa bir şekilde e-faturanın tanımını yapmak gerekirse aşağıdaki alt başlıkta detaylı tanım ve anlatım bulabilirsiniz.

E-Fatura Nedir?


E-fatura açılımı ile elektronik fatura işletmelerin alım ya da satımlarda kesmesi gereken belgelerin elektronik bir versiyonudur.  E-fatura nedir? Sorusuna ise en kısa şekilde yanıt vermek gerekirse, faturaların elektronik ortama dökülmesine e-fatura ismi verilir.

Eski dönemlerdeki gibi klasik kâğıtlara basılan faturalar yerine çok daha yenilikçi ve hızlı bir faturalama yöntemi kullanılmaktadır. E-fatura sayesinde basım maliyetleri oldukça aşağılara çekilerek bu alanda çok daha konforlu bir iş alanı sunulmaktadır. Faturalar elektronik ortamda depolandığı için veri kaybının önüne geçilmiş olur.

 Ek olarak faturalar istenildiği zaman kolay bir şekilde bulunabilir. Teknolojinin önemli bir getirisi olan e-fatura oldukça maliyetsiz bir şekilde yapılır. Bu sayede işletmelere ciddi anlamda katkıda sağlar.

E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?


Elde edilen son verilere göre e-faturaya geçen işletme sayısı bir önceki yıla oranla %50 oranında artış gösteriyor. Yaşanan bu gelişme de birçok işletmeyi e-faturaya geçmeye itiyor. E-fatura başvurusu yapma adımlarını hemen aşağıda görebilirsiniz. Birden fazla yöntem ile e-fatura başvurusu yapabilirsiniz.  Başvuru yapmak istediğiniz yöntemi belirledikten sonra süreç başlayacaktır. İşletme olarak bireysel başvuru yapma imkânınız vardır. Ancak bazı işletmeler sürecin daha hızlı ve akıcı ilerlemesi adına profesyonel destek alırlar. E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? Konusunda tereddütleriniz var ise ve destek almak isterseniz sadece bu alanda hizmetler sunan firmaların olduğunu hatırlatalım.

 Son yıllarda e-fatura kullanımının artması ile birlikte e-faturaya nasıl geçilir? Sorusu akıllara geliyor. E-faturaya geçmek ilk etapta işletmeler için zor ve karışık bir durum gibi görünse de aslında hiç de öyle değil. Gerekli bilgiler ve belgeler ile birlikte e-fatura başvurusu yaparak çok kolay bir şekilde e-fatura kullanmaya başlayabilirsiniz.

 Özellikle e-fatura geçiş sürecinde kullanılacak olan yöntem başvuru sürecini nasıl ilerleyeceğine de doğrudan etkiliyor. E-faturaya başvurmak için özel entegrasyon yöntemi GİB sistemine entegre yöntemi ve GİB portal yönetimi gibi farklı yolla vardır. Aralarından seçtiğiniz e-fatura başvuru yöntemi ile kısa süre içerisinde e-faturaya geçiş yapabilirsiniz.

E-Fatura Özel Entegrasyon Yöntemi İle Başvuru;

 1.      Mükellef firma, kamu sertifikasyon merkezi aracılığı ile mali mühür başvurusu yaparak süreci başlatır.
 2.      Hemen ardından e-fatura sözleşmesi imzalanır ve onaylanır.
 3.      E-fatura başvuruları efatura.gov.tr resmi adresinden yapılır.
 4.      Resmi sitede bilgiler eksiksi olarak doldurulur.  Bu bilgiler doğru ise ve eksiklik yoksa özel entegratör mükellef firmaya bir aktivasyon gönderir.
 5.      Mükellef olan firma, gönderilen onay aktivasyon linkini mali mühür ile imzalamak zorundadır.
 6.      Mühür ve imza yapıldıktan sonra gelir idaresi başkanlığı tarafından onay gelir. Onay alınca mükellef firma artık e-fatura sistemine geçmiş olur ve e-fatura kesmeye hak kazanır.

GİB Portal Yöntemi İle E-Fatura Başvuru;

   Elektronik Mali Mühür Sertifika Sahibi Taahhütnamesi, Şirket Kuruluş Sözleşmesi ve e-Fatura Uygulaması Başvuru Formu ve Taahhütnamesi ile noterden alınacak onaylı imza sirküleri örneği hazırlanır.

 •     Başvurunun uygun görülmesi durumunda, mali mühür sertifikası Kamu Sertifika Merkezi’nden alınır. Bu bilgi başvuru esnasında verilir.
 •      Mali mühür sertifikası ücreti ödenir ve mali mühür başvurusu ile hazırlanır.
 •     Gerekli belgelerin temin edilip hazırlanması ile başvuru yapılır. Bu aşamadan sonra başvuru onay sürecine girer.
 •      Başvuru onaylanırsa kullanıcı hesapları aktif edilir. Onay sonrasında ek bir işleme gerek yoktur. Kullanıcılar diledikleri zaman e-fatura sistemini kullanabilir.

E-Fatura’ya Nasıl Geçilir?


İlk defa e-faturaya geçecek işletmeler için e-fatura yöntemi son derece karmaşık olabilir. E-Fatura’ya Nasıl Geçilir? Diye merak eden işletmelere bunun oldukça kısa sürelerde ve zahmet gerektirmeden yapıldığını söyleyelim.

E-faturaya geçiş süreci mali mühür ya da imza edildikten sonra e-fatura başvurusu için hangi yöntemin kullanılacağına karar verilmelidir. Bu yöntem ile birlikte gerekli başvuru adımları takip edilir ve başvuru sonucu beklenir. Başvuru yapıldıktan sonra GİB tarafından onaylanması gerekmektedir.  GİB tarafından onay alındıktan sonra hesaplar aktif hale gelir ve e-faturaya geçiş süreci tamamlanmış olur.

E-faturaya hızlı bir geçiş yapmak istiyorsanız ve bu alanda çok fazla tecrübeye sahip değilseniz bu alanda hizmet veren firmalar ile çalışarak e-faturaya nasıl geçilir? Bu konuda çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu firmalar teknik olarak çok daha üst düzey bilgiye sahip olduğu için hem e-fatura konusunda hem de e-imza konusunda kesinlikle sizlere yol gösterecektir. Hemen yukarıda e-faturaya geçiş kısımlarını kademe kademe de görebilirsiniz.

E-faturaya geçiş yaptıktan sonra süreç nasıl ilerleyecek? E-fatura işlemleriniz onaylandığı andan itibaren e-fatura kesmeye başlayabilirsiniz. Eskisi gibi kargo, kâğıt ve yoğun uğraş gerektiren işler ile uğraşmak yerine müşterilerinize dijital ortamda fatura kesebileceksiniz. E-fatura işletmeleri çok daha kurumsal gösteren, özellikle iş yükünü hafifleten bir yeniliktir. Günümüzde her 3 işletmeden 2’sinin e-faturaya geçtiği bu günlerde kurumsal olarak hizmet vermek bir yana firma içinde daha profesyonelleşme adına e-faturaya geçiş yapmak çok daha akıllıca olacaktır. Hemen aşağıda e-fatura kullanmanın faydalarını da görebilirsiniz.

E-Fatura Kullanmanın Faydaları Nelerdir?


E-fatura kullanmanın çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Özellikle kurumsallığa önem veren ve daha üst düzey hizmet vermek isteyen işletmeler ve hizmetlerinde bir adım sonrasına geçmek isteyen müşterilerine daha kaliteli hizmet sunma çabasında olan firmalar e-fatura kullanmanın faydalarını ilerleyen dönemlerde görecektir. E-fatura kullanmanın faydaları nelerdir? Diye merak edenler için hemen aşağıda maddeler halinde görebilirler.

 •          İşletme maliyeti azaltılır
 •          Tahsilât süreçleri eskiye oranla çok daha hızlı olur
 •          Faturalar daha hızlı hazırlanır. Fatura kesim ve gönderim süreleri en az 2 kat artar
 •          Kargo ya da fatura teslimatı ile uğraşılmaz. E-fatura olduğu için dijital ortamdan iletilir
 •          Saklaması daha kolaydır, arşivleme özelliği ile uğraş gerektirmez
 •          Çevre dostudur, kâğıt kullanımına gerek kalmaz
 •          Kaybolma riski yoktur, fiziksel bir obje olmadığı için dijital ortamda saklanır
 •          İşletmeleri kâğıt ve depolama süreçlerinden kurtarır

E-Fatura Kullanmanın Faydaları, oldukça fazladır. Günümüzde hizmet veren her firma için e-fatura artık büyük bir ihtiyaçtır. E-Fatura Başvurusu da sanıldığının aksine son derece kolaydır. Sadece birkaç gün içinde onay alabilir ve işletmeniz adına keseceğiniz faturaları dijital ortamda e-fatura olarak kesebilirsiniz.

E-Faturaya Geçmek Zorunda Olan Mükellefler Kimlerdir?
Bazı işletmelerin e-faturaya geçmesi zorunlu hale getirilmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı yıllık cirosu 5 milyon lira ve üzerinde olan işletmeler için böyle bir karar almıştır. 19 Ekim 2019 yılında yayımlanan tebliğ ile kanunlaşmıştır.

Ciro sınırı olmadan geçiş yapması zorunlu olan gruplar;

 •          ÖTV 1 sayılı malların imali, ithali ve teslimi için EPDK’dan lisans alanlar
 •          ÖTV III sayılı listedeki ürünleri imal, inşa ve ithal edenler
 •          Komisyoncu olarak meyve sebze tüccarlığı yapanlar
 •          Gayrimenkul, motorlu araç, aracılık hizmeti sağlayan kuruluşlar

Özel Entegratörün Avantajları Nelerdir?


Özel entegratör ile çalışan firmalar fatura dizaynını istedikleri gibi entegre edebilirler. Firmaya özel logo, ürün detayı, faturaya özel renk ve büyüklük ile birlikte daha çok sayıda ayrıntı sunulur.

Özel entegratör faturanızı ihtiyaç ve isteklerinize göre şekillendirmenizi sağlar. Özel entegratör ancak işletmelere çok sayıda kolaylık sağlar.

09 Nis 2022 - 13:39 İstanbul- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zam Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zam Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zam Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zam Haber değil haberi geçen ajanstır.