İcra memuru 2022 maaşı ne kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda icra memuru nasıl olurum? İcra memuru ne iş yapar? Görevleri nelerdir? Adliyede İcra katibi olmak, maaşları ne kadar işte tüm detaylar...

İcra memuru; mahkeme kararı ile birlikte hareket ederek borçludan borcunu alıp, bunu alacaklıya verme görevini yerine getiren adli memur olarak çalışan kişilerdir. İcra memurları Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Adalet Bakanlığı gibi kurumların bünyesinde çalışarak bu alanlarda çalışma yürüten kişilerdir. Gerektiğinde görevlerini yerine getirmek için sahada da çalışan icra memurlarının yürüttükleri çeşitli görev ve sorumluluklar bulunur. İcra memurlarının genel olarak ilgilendiği alanlar icra işlemlerine ilişkin belgeleri düzenlemek ve takibini yapmak, icra ile ilgili bildirileri kişilere göndermek, emirleri bildirmek ve yerine getirmek, haciz kararı almak, haciz işlemi yapmak, haciz işlemi başladığında haczedilecek malların tespitini gerçekleştirmek, haciz yoluyla gerçekleştirilen tüm taşınır ve taşınmaz malların satışını yapmak gibi pek çok sorumluluğu bulunan icra memurları belirli yerlere başvuru yaptıktan sonra icra memuru olma şansı kazanır. Ayrıca amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmek, borçlunun taksitlendirme talebi üstünde düzenleme yapmak, haciz olduğu sırada haczedilen kişiden tepki geldiğinde güvenlik görevlilerinden yardım istemek gibi sorumlulukları bulunur.

İcra Memuru Nasıl Olunur?

İcra memuru olmak isteyen bir kişi aşağıda yer alan şartlara uygun olması gerekir. Herhangi bir fiziki engeli bulunmaması istenilen ilk şartlardandır.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekir. Herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünden iki yıllık ya da dört yıllık mezun olması gerekiyor. KPSS sınavına girerek en az 70 puan almış olması gerekiyor.  KPSS ön mülakattan geçmesi gerekir. Bu şartları karşılayan kişiler icra memuru olma yolunda emin adımlar ile ilerleyip kısa sürede yükselme şansı bulabilir. Genel olarak bu okulları bitiren kişilerin her hangi bir engellerinin bulunmaması oldukça önemlidir. İcra memurları yalnızca devlete bağlı olarak  çalışma imkanı bulabilirler. Yani kamuda çalışma şansları bulan kişiler için geçerlidir bu meslek. Kamuda adliyelerde çalışan icra memurları doğrudan hukukun gerekliliklerini yerine getiren kişiler olacaktır.  Bir icra memuru özel sektörde çalışamaz, yani özel kurumlarda bu mesleğe yer yoktur.  İcra memurluğu yalnızca kamuya has bir meslek olarak çalışılır. İcra memuru için geniş bir iş sahası bulunan bir meslektir.

İcra Memuru Maaşı Ne Kadar?

İcra Memuru mesleği ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de “İcra Memuru maaşı ne kadar?” sorusunun cevabı olup bu soruya düşük ve yüksek olarak farklı cevaplar verilir. 2022 yılında İcra Memuru maaşları özel ve kamuda değişiklik gösteren durumlar oluşmuştur. Özellikle özel sektörde İcra Memuru maaşları farklılık  durumları oluşacaktır. İcra Memuru maaşı en düşük 4.490 TL, en yüksek 6.820 TL arasında değişkenlik göstererek çalıştığınız kurumla ilgili de değişiklik yaşanabilir. En düşük ve en yüksek İcra Memuru ortalamasına göre İcra Memuru maaşı yaklaşık 5.610 TL seviyelerinde olacağı karar verilmiştir. Bu maaş bilgileri bağlayıcı olmayıp her an değişecek tutarlardır. Bazı firmalarda daha düşük veya daha da yüksek maaşlar teklif etme şansı bulabilir.

13 Mar 2022 - 12:18 Ankara- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zam Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zam Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zam Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zam Haber değil haberi geçen ajanstır.