ABD Amerika'da Asgari ücret 2022 ne kadar?

Amerika Birleşik Devletleri'nde Asgari ücret ne kadar oldu? 2022 ABD asgari ücret ne kadar oldu? ABD temsilcileri asgari ücreti ne kadar yaptı? Saatlik ücreti kaç dolar oldu?

AMERİKA'DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

  ABD Temsilciler Meclisi, federal asgari ücreti saatlik 7.25 dolardan 15 dolara çıkartacak yasa tasarısını resmen onaylayarak tüm kamuoyuna duyuru yaptı. Çoğunluğun Demokrat Parti’de olduğu Temsilciler Meclisi’nin ardından söz konusu yasanın çoğunluğu Cumhuriyetçilerin elinde olan Senato tarafından onaylanması gerektiği de ayrıca belirtilenler arasında yer alıyor. ABD Temsilciler Meclisi federal saatlik asgari ücreti 7.25 dolardan 15 dolara çıkartacak yasa tasarısını resmen imzalayarak pek çoka alanda değişiklik yaşanacağını belirtti. Şimdi çoğunluğunu bu artışa soğuk bakan Cumhuriyetçilerin oluşturduğu Senato’nun da yasayı onaylaması ile yasa resmen yürürlüğe girip uygulanmaya başlanacaktır. Normalde Senato’nun bu onayı vermesi gerek olmasa bile gelecek yıl başkanlık seçimlerinin olması sebebi ile Cumhuriyetçilerin 30 milyon çalışanı karşısına almak istemeyebileceği ifade ederek bu konunun kabul edilmeyeceği düşünülüyor. Eğer Senato da yasayı onaylarsa günde 9 saat mesai yapıp haftada 5 gün çalışan bir asgari ücretlinin aylık maaşı 2.970 dolar olacağı için iş verenler bu alanda çok zor durumda kalacaktır.

Asgari ücretin 15 dolara yükseltilmesi bir süredir tartışılan bir konuydu ancak Cumhuriyetçi Parti bu artışa sıcak bakmayarak iş verenlerin birçok işçiyi işten çıkaracağı düşünülüyor. Ancak uzmanlar yine de Senato’da bir sürpriz yaşanabileceğini belirterek kabul edeceği düşünülüyor. Bunun nedeni ise, 2020’de başkanlık seçimi olmasıyla sadece bu yılın kabul göreceği düşünülüyor. ABD’de yaklaşık 30 milyon kişi asgari ücretle çalışarak geçimini sağlıyor. Bunların önemli bir kısmını da gençler oluşturduğu için uzun süredir bu artış oranı bekleniyordu. Cumhuriyetçi Parti asgari ücrette böyle bir artışın işten çıkarmalara yol açabileceğini savunduğu için kabul edilmeyeceği düşünülmektedir. Ancak seçim öncesinde asgari ücret artışına karşı çıkmaları oy kaybı yaşatacağından bunun kabul edeceği gündemden düşmüyor. Bu nedenle Senato’nun ne karar vereceği şimdiden büyük merak konusu olarak gündemden düşmüyor.

Temsilciler Meclisi’nin onayladığı yasa tasarısı asgari ücretin bir günde artırılmasını değil şirketlere 6 yıllık bir geçiş süreci tanınmasını düşünen pek çok büyük firma bulunuyor. Demokrat Parti’de giderek popülerleşen ‘solcu’ kesim asgari ücretin hemen artırılmasını talep etse de partinin ‘merkezci’ kanadı bir geçiş süreci belirlenmesinde ısrarcı olarak bu sürecin uzamasının daha sağlıklı olacağını belirtti. Halihazırda ABD’de birçok şirket 15 dolarlık asgari ücret uygulamasına geçerek bazı çalışmalar yapıyor. Bu şirketlerin başında ise e-ticaret devi Amazon olarak çok büyük bir çalışan kapasitesi bulunuyor. Çalışanlar da asgari ücretin artırılması konusunda seçim öncesi baskısını arttırdığı için ilerleyen süreçlerde ne olacağı oldukça merak ediliyor. Hizmet Sektörü Çalışanları Uluslararası Sendikası Başkanı Mary Kay Henry konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bütün başkan adaylarını tepeden aşağıya sınıyoruz. Eşitsizliklere son verilmesi için ücretleri artırmaları gerekiyor” ifadelerini kullanarak bu çalışmaya bir son verdi.

Amerika'nın İşçileri Zammı Hakediyor Mu?

Demokrat Parti bunu bir seçim stratejisi kapsamında alınmış bir karar olarak sunmayarak bunu direk olarak bir çalışma olarak düşünüyor. Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steny Hoyer sadece doğru olanı yaptıklarını belirterek uzun süredir beklenen bu kararı açıkladığını belirtti. Bir başka Demokrat Partili, Temsilciler Meclisi Başkanı Nacy Pelosi de iş örgütleri liderleriyle düzenlediği basın toplantısında “Amerika’nın işçileri zammı hakediyor” ifadeleri ile bir hayli ilgi çekti. Pelosi bunun ardından kucağına bir kız çocuğunu alarak “İşte hepsi bununla alakalı...Hepsi aileyle alakalı” açıklamaları ile oldukça ilgi gördü. ABD’de federal asgari ücret en son 10 yıl önce yükseltildiği için  şu an tekrar gündeme gelmesi oldukça iyi olarak gözlemlendi.  Ancak eyaletlerin federal limitin altına düşmemek kaydı ile kendi asgari ücretlerini belirleme yetkisi bulunduğu için bu artışın biraz daha aşağıda tutulması daha uygun görüldü. ABD’de Türkiye’den farklı olarak ücretler aylık değil saat üzerinden hesaplandığı için kişi 8 saat çalışsa bile o ücreti alıyor. Kişi eğer günlük olarak 10 saat çalışır ve saat başına 15 dolar alır ise aylık olarak 4.500 dolar almış olacaktır. Ancak Amerika’da belli bir saat sınırlaması bulunuyor en fazla 9 saat sonrası ekstra mesai sürecine girildiği için bu durumda daha fazla ücret almanız mümkündür. Bu saatin altında çalışma süreci ekstra mesaiye dahil değildir.

06 Mar 2022 - 13:23 Ankara- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zam Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zam Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zam Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zam Haber değil haberi geçen ajanstır.