Rusya'da asgari ücret 2022 ne kadar?

Rusya'da asgari ücret ne kadar oldu? 2022 Rusya asgari ücret ne kadar? Asgari geçim düzeyi nedir? Rusya enflasyon ile zor günler yaşıyor mu? Türkiye ile aynı durumda mı? işte tüm detaylar...

Rusya’da kısaca MROT  olarak ifade edilen asgari ücret, hükümet tarafından 1 Ocak 2022’den itibaren enflasyon oranlarına göre   %8,6 zam yapılarak güncellenerek genel olarak pek çok alanda zam yapıldı. Bunlardan ilki olan asgari ücret oldukça ilgi çeken ve yüksek bir oran ile yeni yılı karşıladı. Kamuda ve ekonominin birçok sektöründe maaş politikalarının düzenlenmesinde kılavuz görevi gören Rusya’da asgari ücret 1 Ocak 2022’den itibaren 13 bin 890 rubleye yükselerek bir hayli ilgi gördü. Ülkemizde verilen ortalama asgari ücretin 4.250 TL’ye yükselmesi ile bir nebze olsun insanlar nefes almıştı. Ancak yakın zamanda yapılan pek çok zam oranı ile bu asgari ücret yeterli olmadı. Rusya’nın kendi para birimi ile en alt çalışan maaşını yani asgari ücretin 13 bin seviyelerine gelmesi her alanda zorluk yaşanan bir Dünya’nın oluştuğunun habercisi oluyor.

Rusya Federasyonu yasalarına göre, hükümet tarafından belirlenen asgari ücret rakamlarından düşük olmamak kaydı ile her bölgenin, ekonomik koşullarına uygun olarak kendi asgari ücret rakamlarını belirlemesine izin veren bir sisteme bağlı olarak çalışılıyor. Ancak bu durumda bazı patronlar çok düşük asgari ücretler vererek neredeyse açlık sınırında çalışan insanlar bulunuyor. Bu durumun önüne geçmek adına Rusya hükümeti tam olarak bir asgari ücret belirledi.

Buna ek olarak,  Moskova Belediyesi tarafından belirlenmiş olan Ocak 2022 itibari ile Moskova’daki resmi asgari ücret rakamları 21 bin 371 ruble olarak karar verildi. Hükümetin tam olarak bir asgari ücret açıklaması olmadığından her bölgede asgari ücrette değişiklik yaşanabiliyor.  St. Petersburg’da asgari ücret rakamları ise 21 bin 500 ruble (yaklaşık 289 dolar) olarak ilan ederken resmi asgari ücretin 13 bin 980 ruble olmasına karar vermiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Rusya’da çalışmayan emekliler için aylık emekli maaşının 2022 yılı itibariyle  %5,9 zam oranı ile ortalama 18 bin 521 rubleye çıkacağını resmen açıklama yaptı.  Bu açıklama sonrası ilerleyen süreçlerde ülkemizde tekrar artış yapılıp yapılmayacağı oldukça merak edilmeye başlandı.

2022’de Rusya’da Asgari Geçim Düzeyi Nedir?

Rusya’da devlet tarafından nüfusa yapılan sosyal yardım tutarlarını hesaplamada temel alınan asgari geçim düzeyi, 1 Ocak 2022 itibariyle 12 bin 654 rubleye  çıkarılarak bu alanda büyük çalışmalara imza atıldı. Devlet Başkanı talimatı ile  zam yapılan asgari geçim düzeyinin Rusya’da çocuklar için 12 bin 274 ruble, emekliler için ise 10 bin 882 ruble olacağı ifade edilen Duma açıklamasında, parlamentonun bütçe komisyonunun Devlet Başkanı’nın önerdiği tüm değişiklikleri oybirliğiyle kabul ettiği ifadelerine yer verilerek yapılan açıklamalarda pek çok alana adım atıldı. Yapılan son dakika açıklamasına takip edildiğine göre Rusya ABD doları da bir yükseliş yaşıyor.

Rusya Federal İstatistik Servisi , Ocak – Ekim 2021’de reel ücretlerin yıllık bazda  %2,7 arttığı ifade ettiği raporunda, ekim ayında Rusya’da işletmeler tarafından çalışanlarına sağlanan aylık ortalama maaşın 54 bin 687 bin ruble olarak gerçekleştiğini bildirerek çalışmalarına devam edeceğinin de altını çizdi. Raporlama döneminde ortalama maaşların bir önceki yıla göre  %9,3 artış gösterdiğini bildiren Rosstat, ekim ayında reel ücretlerin bir önceki eylül ayına göre  %1,4 oranlarında gerilediğini açıklayarak büyük oranda bir ilgi yaşandı. Son zamanlarda yapılan bu zam oranları ile her gecen gün başka bir alana zam yapan Rusya’nın ekonomik durumu iyi gibi gözüküyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz gibi pek çok alanda artış yapılan bu alanda pek artış söz konusu değil.

Aslında sadece Rusya değil pek çok ülkede enflasyon oranı ile zor günler yaşanıyor. Özellikle gıda ihtiyaçlarına erişmek bir hayli zorlaşarak pek çok alanda artış söz konusu. Durum her ne kadar böyle olsa bile ülkemizde dolar, euro ve akaryakıt gibi alanlara her geçen gün zam gelmeye devam etse bile hükümet tam anlamı ile bir çalışma yapmıyor. Tüm ülkeler vergi ve KDV oranlarını en düşük seviyeye bile indirse de yaşanan bu denli bir artışın önüne maalesef geçilemiyor. İlerleyen süreçlerde yapılacak olan zam oranlarının en yukarı seviyeye çekilmesi bile bir işe yaramayacak. Ancak gıda ürünleri gibi sürekli artış olan bu durumun aşağıya çekilmesi daha etkili olacaktır.

06 Mar 2022 - 13:13 Ankara- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zam Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zam Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zam Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zam Haber değil haberi geçen ajanstır.