Fesleğen Bitkisi Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

Fesleğen, nane ailesinin bir üyesidir. Fesleğen bitkisinin birçok türü vardır, ayrıca tatlı fesleğen, misket limonu fesleğen, kardinal fesleğen, tarçınlı fesleğen, yeşil fesleğen, yeşil ruffles fesleğen, limon fesleğen, marul yaprağı fesleğen, mor ruffles fesleğen, baharatlı kılıç fesleğen, Mısır fesleğen fesleğen (Reunion) ve Tay fesleğen.

Fesleğen Bitkisi Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler
Haber albümü için resme tıklayın

Fesleğen Bitkileri


Fesleğen, süs, tıbbi ve baharat bitkisi olarak dünya çapında yetiştirilmektedir.
Fesleğen birçok Asya ve Akdeniz de yetiştirilmektedir. Fesleğen Mısır, Macaristan, Endonezya, Fas'ta yaygın olarak yetiştirilmektedir. Fesleğen bitkisi de Güney Afrika, Meksika, İran ve Hindistan'ın farklı bölgelerinde bol miktarda yetiştirilmektedir.

Bu bitki hakkında daha fazla bilgi edelim:

Birkaç Farklı Türde Fesleğen Yaprağı

Fesleğen Bitkisi Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

Fesleğen kare, dallı gövdelere, zıt yapraklara, kahverengi veya siyah tohumlara ve çiçek sivri uçlarına sahiptir. Tatlı fesleğen, İtalyan fesleğeni ve marul yaprağı fesleğeni 2 ila 3 fit arasında büyüyebilir.  Limon fesleğen, ağaç fesleğen, cüce fesleğen ve baharatlı fesleğen, 8 ila 12 inç yükseklik ve genişlikte büyür. Koyu akik ve mor fırfırlar gibi kırmızımsı-mor çeşitler orta büyüklükte olma eğilimindedir ve beyaz çiçekler yerine mor çiçekler taşır.

Üretim Aşamaları

Fesleğen Bitkisi Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

1. Yetiştirme


Çoğu yemek pişirme ve süs fesleğeni, anason fesleğen, meyan kökü fesleğen, marul yaprağı, tarçınlı fesleğen, koyu opal fesleğen, Rubin, mor fesleğen, Tay fesleğen, küre fesleğen ve cüce fesleğen gibi Ocimum basilicum çeşitleridir . Diğer türler de yetiştirilir ve türler arasında birçok melez bulunur.

Fesleğen, 45˚F ila 80˚F arasında değişen sıcaklıklara sahip iklimlerde yetişir. Bu otsu yıllık don ve dolu yaralanmalarına karşı hassastır. Bitki, iyi drene edilmiş toprakla güneşli günlerde en iyi şekilde büyür.

Fesleğen tohumları doğrudan ekilebilir veya geç ilkbaharda tarlaya ekilebilir. Sıralar, 6 inç aralıkla 25 ila 35 inç arayla ekilir. Fesleğen, üç sıra halinde yükseltilmiş küvetlerde de yetiştirilebilir.

Bitki büyümesini iyileştirmek için toprak nemli tutulur. Tohum ekiminden sonra 8 ila 14 gün içinde çimlenme gerçekleşir. İlk başta, bitki yavaş büyür, ancak ilk birkaç yaprak kümesi ortaya çıktıktan sonra büyüme çarpıcı biçimde artar.

Damla sulama tercih edilir çünkü yapraklarla temas eden nemden dolayı yapraklara zarar verir.

Fesleğeni gübreleme ihtiyacı, toprağın türüne ve önceki mahsulün türüne göre belirlenir. Genel olarak azot, fosfor ve potasyum sağlayan bir gübre kullanılması tavsiye edilir.

Şu anda, zararlı böcekleri veya bakterileri kullanarak biyolojik kontrol, böcek öldürücü sabunlar, bitki özleri, haşere tuzakları, haşerelerin manuel olarak uzaklaştırılması ve organik böcek öldürücüler gibi zararlıları yok etmek için organik yöntemler kullanılmaktadır.

2. Hasat

Bitkinin hasat edilecek kısmı ve hasat zamanlaması çimin kullanımına bağlıdır. Örneğin, kuru fesleğen yaprakları için, bitki çiçekler ortaya çıkmadan hemen önce kesilir. Fesleğen esansiyel yağı üretmek için bitki, çiçekler tamamen açtığında hasat edilir.

Sıcak bir iklimde yılda üç ila beş hasat yapmak mümkündür; genellikle, yaz başında, ancak daha soğuk iklimlerde, büyüme mevsimi yılda sadece iki kesime izin verebilir; çiçeklenmeden önce.

Büyük ticaret operasyonlarında, fesleğen bitkileri yeniden büyümeye izin vermek için yerden 4 ila 5 inç yükseklikte kesilir.

3. Paketleme

Taze olarak pazarlanırsa yapraklar yıkanır, temizlenir ve tüm yabani otlar çıkarılır.

Fesleğen tarlada büyük boy kutularda paketlenir ve 50˚F'nin altındaki depolama odalarına kısa süreler için dolu bozulmasına neden olmadan taşınır. Daha sonra paketleme mağazasına sevk edilirler ve bitkiler elle tasnif edilir ve perakende satış için küçük kutulara yerleştirilir. Tüm otlar onları güvende tutmak için kapsüllenmiştir.

4. Tutma

Kuru otlar için, fesleğen esansiyel yağını çıkarmak için öğütmeden veya damıtmadan önce maksimum rengi korumak için yaprakları düşük sıcaklıkta basınçlı hava altında kurutun.

Fesleğenin Sağlığa Faydaları

 • Fesleğenin sağlığa olan faydalarını ortaya çıkarmak için araştırmacılar pek çok çalışma yürüttüler ve bunları şu şekilde özetleyebiliriz:
 • Fesleğen esas olarak sindirim ve sinir sistemleri üzerinde çalışır. Şişkinliği, mide kramplarını ve hazımsızlığı giderir. Fesleğen mide bulantısını ve kusmayı giderir ve bağırsak solucanlarını öldürmeye yardımcı olur.
 • Fesleğen mükemmel sıtma önleyici özelliklere sahiptir; öjenol, sivrisinek kovucu özelliklerinden sorumlu ana bileşendir.
 • Fesleğen yaprağı macunu, saçkıranlara karşı ve yüzdeki izlerin giderilmesinde etkilidir. Yapraklardaki ursolik asidin varlığı, kırışıklıkların giderilmesine ve cildin elastikiyetinin geri kazanılmasına yardımcı olur.
 • Haşlanmış fesleğen yaprakları karaciğer rahatsızlıklarına ve gastrite karşı kullanılır. Fesleğen yaprağı suyu dizanteri, gece körlüğü ve konjonktivit tedavisinde kullanılır. Fesleğen esansiyel yağları %100 larva öldürücü özelliklere sahiptir.
 • Fesleğen, yaraları ve yaraları iyileştirmede, parazit ve solucanları gidermede son derece faydalıdır. Birkaç antioksidan sağlar ve serbest radikallerden kaynaklanan hasara karşı cömert bir destek sağlar. Oksijensiz radikaller, önemli zar yağları, proteinler, karbonhidratlar ve DNA için zararlı olan reaktif oksijen türleri (ROS) ile birlikte bir veya daha fazla çift yönlü olmayan elektron içeren doğal olarak oluşan fizyolojik ürünlerdir. Bu hasar ateroskleroz, siroz, kanser ve diyabet gibi birçok hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Besinsel antioksidanlar, bu hastalık süreçlerini tedavi etmek için büyük bir potansiyele sahiptir.
 • Fesleğen uzun süredir kanıtlanmış anti-kanser aktivitesine sahiptir ve birçok araştırmacı tarafından bahsedilmiştir. Fesleğende bulunan flavonoidler sayesinde kansere karşı hücresel düzeyde koruma sağlanır. Fesleğenden elde edilen suda çözünür flavonoidlerin hücre yapılarını ve kromozomları radyasyondan koruduğu gösterilmiştir.
 • Araştırma, sinirlilik, yorgunluk, depresyon ve kaygı tedavisinde faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Migren ve boğmaca tedavisi için de alınabilir.
 • Fesleğen, linalool, öjenol, sitral, limonen ve metil sinamat gibi birçok önemli uçucu yağ bileşiği içerir. Bu aromatik bileşikler, çimleri böceklerden, bakterilerden ve mantarlardan korur. Aynı şekilde mantar, bakteri ve böceklerin neden olduğu hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir. Hücre kültürünü içeren çalışmalarda, fesleğen esansiyel yağları, bakteri hücre duvarlarına zarar vererek ve hücre lizisini uyararak antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Patojenik bakteriler pnömoni, idrar yolu enfeksiyonları, gıda zehirlenmesi ve dizanteri gibi hastalıklara neden olabilir.
 • Formaldehit kaynaklı artrit, sabit fesleğen yağının anti-inflamatuar aktivitesini değerlendirmek için sıçanlarda incelenmiştir. Statik yağ, alevlenen pençenin çapını büyük ölçüde azalttı. Farelerde artrit insidansındaki iyileşmede açık bir ilerleme oldu.
 • Buharla damıtılmış fesleğen esansiyel yağı, albino sıçanlarda hümoral bağışıklık tepkisini değiştirdiği için, fesleğen hücresel ve hümoral bağışıklığı geliştirerek bağışıklık tepkisini artırır.
 • Birlikte karıştırılmış neem ve fesleğen yaprakları üzerinde yapılan bir araştırma; bu karışım diyabetli kişilerde şeker seviyesini önemli ölçüde düşürdü.
 • Fesleğen, trombosit agregasyonunu ve pıhtılaşmayı yavaşlatarak, felç ve kalp krizlerini önleme yeteneklerini gösterir.
 • Fesleğen ateş düşürücü de olabilir. Farelerde incelenen tohumlardan elde edilen fesleğen yağının tifo aşısının neden olduğu ateşe karşı ateş düşürücü etkisi, fesleğenin ateşi önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

11 Ara 2021 - 22:02 İstanbul- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zam Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zam Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zam Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zam Haber değil haberi geçen ajanstır.