Asgari Ücret Zirvesi: İşçi, işveren ve hükümet masada!

Asgari ücretteki gelişmeler: İşçi, işveren ve hükümet, belirlenecek yeni ücret için masaya oturdu. Zam maratonu başladı.

Asgari Ücret Zirvesi: İşçi, işveren ve hükümet masada!
Asgari Ücret Zirvesi: İşçi, işveren ve hükümet masada!
+2
Video için play'e tıklayın

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmalarına bugün ilk adımını attı. İlk kez 4 işçinin yer aldığı Komisyon, işveren tarafının dengeli bir rakam, işçi kesiminin ise insan onuruna yakışır bir ücret talebiyle karşı karşıya.

Asgari Ücret Zirvesi: İşçi, işveren ve hükümet masada!

Toplantıda Kimler Var?

Bugün gerçekleşen toplantının ev sahipliğini yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olan TÜRK-İŞ temsil ediyor.

  • İşveren Heyeti Başkanı: TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç
  • İşçi Heyeti Başkanı: TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar

Bu yılki görüşmelerde önceki yıllardan farklı olarak, TÜRK-İŞ heyetinde yer alan 5 kişiden 4'ü işçi. Kasiyer, sağlık çalışanı, enerji işçisi ve karayollarında çalışan bir taşeron işçi, yeni asgari ücretin belirlenmesi sürecine katkı sunacak.

Asgari Ücret Zirvesi: İşçi, işveren ve hükümet masada!

Talepler ve Beklentiler

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret pazarlığını 4 kişilik bir ailesinin açlık sınırı olan 14 bin 25 liradan başlatacaklarını belirtti. Açlık sınırının üzerinde bir pazarlık yapılması gerektiğini vurgulayan Atalay, zam devam ettiği sürece insanların bu ücretle idare edemeyeceğine dikkat çekti.

TİSK ise yeni asgari ücretin işçi, işveren ve hükümetin üçlü mutabakatıyla belirlenmesini istiyor. Ücretin dengeli, istihdamı ve rekabet gücünü koruyucu bir seviyede olması gerektiğini savunan TİSK, işveren desteğinin artırılmasını talep ediyor.

İşçi ve işveren, asgari ücretteki görüş farklılıklarına rağmen vergi indirimi konusunda mutabık. Her iki taraf, ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılmasında hemfikir.

Asgari Ücret Zirvesi: İşçi, işveren ve hükümet masada!

Asgari Ücret Zammı Olasılıkları

Asgari ücrete yapılacak zam oranlarına ilişkin 4 olasılık şu şekilde:

  1. Yüzde 45 zam: Brüt 19 bin 451 lira, net 17 bin 104 lira, işveren maliyeti 22.855 lira.
  2. Yüzde 50 zam: Brüt 20 bin 121 lira, net 17 bin 104 lira, işveren maliyeti 23.641 lira.
  3. Yüzde 55 zam: Brüt 20 bin 791 lira, net 17 bin 673 lira, işveren maliyeti 24 bin 428 lira.
  4. Yüzde 60 zam: Brüt 21 bin 462 lira, net 18 bin 248 lira, işveren maliyeti 25 bin 218 lira.

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Asgari ücreti belirleme süreci, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yürütülüyor. Komisyon, aralık ayında belirlenen tarihlerde toplanarak oy çokluğuyla karar alıyor.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş olarak belirlenmiş olup, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor. İşverene toplam maliyet ise bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş.

Asgari Ücret Zirvesi: İşçi, işveren ve hükümet masada!

Vergi İndirimleri ve Ortak Noktalar

İşçi ve işveren arasındaki asgari ücret görüş ayrılıklarına rağmen, vergi indirimi konusundaki ortak görüş dikkat çekici bir gelişme olarak öne çıkmaktadır. Her iki taraf, ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılmasında hemfikirdir.

Asgari Ücretin Belirlenme Süreci

Asgari ücret belirleme süreci, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yürütülmektedir. Komisyon, aralık ayında belirlenen tarihlerde toplanarak oy çokluğuyla karar alır. Oyların eşitliği durumunda başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu kabul edilir.

Asgari Ücrette Geçmiş Durum

Mevcut durumda asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak belirlenmiştir. Ancak, bu rakamların işverene maliyeti 15 bin 762 lira 4 kuruş olarak hesaplanmıştır.

11 Ara 2023 - 08:35 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zam Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zam Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zam Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zam Haber değil haberi geçen ajanstır.