İdari para cezalarında yüzde 25 indirim uygulanacak

Kabahatler Kanunu'ndaki idari para cezalarını düzenleyen hükümler için açıklık getiren Tahsilat Genel Tebliği yayımlanarak, süresi içinde ödenen cezalar için yüzde 25 indirim uygulaması getirildi.

Tahsilat Genel Tebliği Yayımlandı

Kabahatler Kanunu'ndaki idari para cezalarını düzenleyen hükümler için açıklık getiren Tahsilat Genel Tebliği yayımlanarak, süresi içinde ödenen cezalar için yüzde 25 indirim uygulaması getirildi.

İdari Para Cezalarının Kesinleşmesi

Bir alacağın kesinleşmesi, hukuki ihtilafların olmaması ve ihtilaflı hale gelme ihtimalinin bulunmaması durumunda gerçekleşir. İdari para cezalarında ise, idari yaptırım kararına karşı başvurulan kanun yollarının kullanılmaması ya da kullanıldıktan sonra yargılama sürecinin sona ermesiyle kesinleşir.

İdari Para Cezalarının Bütçeye Gelir Kaydedilmesi

Sosyal güvenlik kurumları ve mahalli idareler tarafından verilen idari para cezaları, kendi bütçelerine gelir olarak kaydedilecektir. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve diğer kamu kuruluşları tarafından verilen cezalar ise özel kanunlar saklı kalmak kaydıyla genel bütçeye gelir kaydedilecektir.

Yüzde 25 İndirim Uygulaması

Süresi içinde ödenen ve kesinleşen idari para cezalarına, yüzde 25 indirim uygulanacaktır. Bu indirim, 6183 sayılı kanun hükümlerine göre tahsil edilecek cezalar için geçerli olacaktır.

Zamanaşımı Süreleri

İdari para cezalarında zamanaşımı süreleri, tutarlarına göre kademeli olarak belirlenmiştir:

  • 10 bin liradan az cezalar için 3 yıl
  • 10 bin-20 bin arasında olanlar için 4 yıl
  • 20 bin-50 bin arasında olanlar için 5 yıl
  • 50 bin liranın üzerinde olanlar için ise 7 yıl

İdari Para Cezalarında Ölüm Durumu

İdari para cezası alan gerçek kişinin ölümü halinde, cezanın tahsilinden vazgeçilecektir.

11 May 2023 - 10:05 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zam Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zam Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zam Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zam Haber değil haberi geçen ajanstır.