Fidye yazılımı saldırı türleri ve en iyi siber uygulamaları

Fortinet’e göre uygun güvenlik önlemleri, fidye yazılımlarına karşı korunmak isteyen kurumları mümkün olan en iyi konuma getiriyor. Bir siber güvenlik platformuna entegrasyon ve konsolidasyon büyük önem taşıyor.

Çoğu işletme için veriler en değerli varlıklarıyken fidye yazılımlarına karşı koruma sağlanmadığı takdirde çalışanlar kendilerini ve kurumlarını kritik bilgileri kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakabiliyor. En iyi siber hijyen uygulamalarını içeren bir fidye yazılımı koruma stratejisine sahip olmak, kurumlar ve çalışanları için en önemli konu. 

Kaç tür fidye yazılım var?

Fidye yazılımlar çok çeşitli olabiliyor fakat türlerine göre beş ana fidye yazılımı saldırısına ayrılabilir:

Kripto fidye yazılımları veya şifreleyiciler: “Muhtemelen en iyi bilinen varyantlardan biri olan bu zararlı yazılım, sistemdeki çeşitli dosyaları ve verileri şifreleyerek, virüslü içeriği şifre çözme anahtarı olmadan erişilemez hale getiriyor. Buna lockers (kilitli dolaplar) da dahil olabiliyor.”

Kilitleyiciler: “Bunlar da şifreleyicilere benziyor ama kullanıcının sistemlerini tamamen kilitliyorlar. Genellikle kilit ekranında fidye ve talepler görüntüleniyor ve ciddi durumlarda kurbanları ödeme yapmaya zorlamak için bir geri sayım saati içeriyor.”

Scareware: “Sistemde bir virüs veya benzer bir sorun tespit ettiğini iddia eden ve kullanıcıyı sorunu çözmek için ödeme yapmaya yönlendiren sahte bir yazılım. Bazı varyantlar kullanıcıyı sistemin diğer işlevlerinden mahrum bırakırken, diğerlerinde herhangi bir hasara neden olmadan ekran açılıyor fakat uyarılarla dolu oluyor.”

Doxware/Leakware: “Adından da anlaşılacağı gibi, leakware hassas bilgileri veya şirket dosyalarını çevrimiçi olarak dağıtmakla tehdit ediyor ve verilerin kamusal alana girmesini önlemek için kullanıcıyı bir ücret ödemeye zorluyor.”

Hizmet Olarak Fidye Yazılımı (RaaS): “Profesyonel bir hacker tarafından yürütülen ve yönetilen kötü amaçlı yazılım. Hizmet için bir kişi tarafından ödeme yapılıyor ve saldırının tüm yönleri (zararlı yazılımın dağıtımından ödeme toplama ve erişim geri yüklemeye kadar) bu iş için görevlendirilmiş profesyoneller tarafından gerçekleştiriliyor.”

Kurumları ve bireyleri fidye yazılımı saldırılarından koruyabilecek en iyi uygulamalar hangileri ve neden?

Bütünsel düşünün

Veri tabanlarından Bluetooth cihazlarına kadar ağların tüm yönlerini en son güvenlik önlemleriyle donatmak, fidye yazılımlarını önlemek için çok önemli. Bir kurumun varlıklarını korumak için yapabileceği en iyi şey, saldırıları tamamen savuşturmak ya da bir ihlal olduğunu anında tespit etmek. Uç noktadan Linux çekirdeğine kadar her şeyin düşünülmesi gerekiyor. Ayrıca anormallikleri vb. tespit etmek için AI/ML teknolojilerini en üst düzeye çıkarılmalı. Segmentasyon ve ayrıca dijital risk koruma hizmeti gibi hizmetler, ele alınması gereken hassas konuların proaktif olarak bulunmasına yardımcı olabiliyor.

Ağdaki üyeleri uygun güvenlik uygulamaları konusunda eğitin

Çalışanların en iyi güvenlik uygulamaları ve uygun raporlama prosedürü konusunda eğitilmesi, tele-çalışmaya geçiş için kilit öneme sahip. Bu aynı zamanda güvenlik ekiplerinin potansiyel bir tehdit olduğunda derhal bilgilendirilmesini sağlıyor. 

Zararlı yazılımların kalıcı olmasını önlemek için erken rapor verin

Bir tehdit ortaya çıkmaya başlar başlamaz servis sağlayıcınızı ve güvenlik ekibinizi bilgilendirin. Zararlı yazılımın bir sistem içinde yaşamasına izin vermek, ağ içindeki diğer varlıklara yayılmasına ve verilebilecek zararı daha da artırmasına açabiliyor.  

Potansiyel tehdit hakkında mümkün olduğunca çok bilgi toplayın

Bir tehdit ortaya çıktığında, önlem amacıyla gelecekte sisteme yama yapmak için saldırının kaynağı ve niteliği hakkında olabildiğince fazla bilgi toplayın. Fidye yazılımının ağa nasıl erişebildiğini öğrenmek, bilgisayar korsanlarının yararlanabildiği açıkları ortaya çıkarıyor. Ayrıntıların güvenlik yetkililerine bildirilmesi, tekrarlanan saldırıları önlemek için tehdit aktörlerinin izlenmesine de yardımcı olabiliyor.

Çoğu durumda en iyi başlangıç noktasının sistemleri güncel tutmak ve yamaları uygulamak, yönetici erişimini sınırlamak ve doğru yapılandırılmış yaygın güvenlik savunma araçlarını çalıştırmak olduğu görülüyor. Siber suçlulara karşı tetikte olmaları için kullanıcıların eğitilmesi ve farkındalığın artırılması saldırıları azaltabiliyor, savunma duruşunu güçlendiriyor. Bu temel görevler genellikle iyi siber hijyen olarak adlandırılıyor. Fortinet Eğitim Enstitüsü, eğitimin nasıl fark yaratabileceğine iyi bir örnek oluşturuyor.

12 Nis 2023 - 20:14 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zam Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zam Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zam Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zam Haber değil haberi geçen ajanstır.