Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse; karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde yağ birikmesi anlamına gelir. Karaciğer insan vücudundaki en büyük organdır. Tükettiğimiz besinleri sindirmek, enerjiyi depolamak, kan şekerini ve kolesterol seviyelerini düzenlemek, toksinleri vücuttan atmak, hastalık ve enfeksiyonla mücadele etmek için gerekli temel işlevleri yerine getirir.

Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri
Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri
+8
Haber albümü için resme tıklayın

 Karaciğerde yağ olması normaldir, ancak yüzde 5-10 seviyelerinden fazla yağ biriktiğinde, karaciğer yağlanması olduğu kabul edilebilir.

 

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

 

Vücudun işleyebileceği miktardan daha fazla miktarda yağ bulunduran besinlerin sürekli tüketilmesinin alışkanlık haline gelmesi sonucu karaciğerde aşırı yağlanma olmaktadır. Karaciğerdeki bu aşırı yağlanma, vücutta iltihap oranının yükselmesine, vücudun yaralanmalara karşı daha dayanıksız hale gelmesine ve bu yaraların daha geç iyileşmesine ya da hiç iyileşememesine yol açabilmektedir.

 Karaciğer Yağlanması Çeşitleri

 

İki tip yağlı karaciğer hastalığı vardır: alkol kaynaklı ve alkolsüz. Alkol kaynaklı karaciğer yağlanmasının temel faktörü aşırı alkol tüketimidir. Vücuda her alkol alındığında karaciğer hücrelerinin birçoğu ölür.

 Karaciğer kendini yenileyebilen dayanıklı bir organdır. Fakat, uzun süreli alkol kullanımı, karaciğerin bu yenilenebilir özelliğini azaltarak karaciğere ciddi ve kalıcı bir zarar verir.

 Alkolsüz karaciğer yağlanmalarında yağ, alkol ile ilgili olmayan nedenlerle karaciğerde birikmektedir. Bu nedenlerin bazıları; aşırı kilo, çeşitli kimyasal ilaçlar; diyabet (şeker hastalığı), orta yaş ve üzeri yaşlardaki yüksek tansiyon, metabolik bozukluklar, hızlı kilo kaybı, kandaki yüksek yağ seviyeleri, fazla toksinler, hepatit C gibi belirli enfeksiyonlar veya genetik bozukluklardır.

 Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

 

Karaciğer yağlanması, özellikle başlangıçta genel olarak herhangi bir belirti göstermez. Bununla birlikte bazı insanlar, karın rahatsızlığı, yorgunluk, iştahsızlık, genel bir rahatsızlık hissi ve sebebi belli olmayan huzursuzluklar yaşayabilir.

Gözlemlenen diğer bazı belirtiler; göz ve cildin sararması, ayak bileklerinde şişlik, midede şişlik, uyuşukluk hissi veya şaşkınlık hissi, kan veya kanlı dışkı kusmalarıdır. Bu nedenle herhangi bir tedaviye başlamadan önce doğru tanı önemlidir.

 

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

 

Şu anda, karaciğer yağlanması hastalığı için etkili bir tedavi yoktur. Ancak, karaciğer yağlanması tersine çevrilebilir bir rahatsızlıktır ve genellikle basit yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme tarzı değişiklikleri ve uygulaması kolay ev ilaçları ile tedavi edilebilir.

Alkol tüketimi kaynaklı karaciğer yağlanması rahatsızlığı olan kişiler için, iki hafta alkol almaktan kaçınmak bile karaciğerin durumunun düzeltilmesinde büyük bir iyileşme sağlamasına yardımcı olur.

 

İşte evde uygulanabilir ve karaciğer yağlanmasının tedavisinde kullanılan 10 yöntem.

 

Elma Sirkesi

Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri

 

Elma sirkesi, karaciğer yağlanması hastalığı için en iyi ilaçlardan biridir. Karaciğer içinde ve çevresinde biriken yağlardan kurtulmaya yardımcı olur ve kilo vermeyi destekler.

 

2014 yılında yapılan bir çalışmada, elma sirkesinin, yüksek kolesterolü olan farelerde kolesterol, trigliseritler gibi yağları düşürme potansiyeli araştırılmıştır. Elma sirkesinin, kan hücrelerini, böbreği ve karaciğeri oksitlenmeye bağlı yaralanmalardan koruduğu ve ayrıca lipid seviyelerini düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda antioksidan enzimlerin seviyelerini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Dahası, sağlıklı karaciğer fonksiyonlarını destekleyerek karaciğer iltihaplanmasını azaltır.

 

 • Bir bardak ılık suya 1 yemek kaşığı saf, filtre edilmemiş elma sirkesi ekleyin.
 • İsteğe bağlı olarak biraz saf bal ekleyin.
 • Günde 2 kez, yemeklerden önce için.
 • Birkaç aylığına bu tedaviyi uygulayın.

 

Dikkat: Elma sirkesi asidiktir, bu nedenle yukarıda belirtildiği gibi kullanılmadan önce sulandırınız. Başlangıçta çok az miktarda (1 çay kaşığı) elma sirkesi ile başlayın ve daha sonra vücudunuz sakinse ve herhangi bir olumsuzluk yoksa, yavaş yavaş 1 yemek kaşığına kadar artırın. Aşırıya kaçmayın.

 2005 yılında yapılan bir araştırma; elma sirkesinin, sulandırılmadan tüketildiğinde bazı insanların yemek borularının yanmasına neden olduğunu ortaya koymuştur.

 Diğer reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir. Sirke ayrıca diş minesine zarar verebilir; Bu nedenle içtikten sonra ağzınızı çalkalamak iyi olacaktır.

 Limon

Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri

 

Limonlar sadece mutfakta kullanılmıyor aynı zamanda birçok tıbbi amaç için de gereklidirler.

Limonlar, karaciğerde glutatyon adı verilen enzimleri üretmeye yardımcı olan bir antioksidan olan C vitamininini yüksek miktarda içerir. Glutatyon enzimleri, toksinleri etkisiz hale getirir ve böylelikle limonlar karaciğerde temizliğe yardımcı olur.

Hem limonlar hem de misket limonları vücudumuzda antioksidan görevini üstlenen flavonoidler bakımından zengindir. Eriocitrin, narirutin, hesperitin, naringenin vb. limondaki flavonoidlerin başlıcalarıdır.

Araştırmaların kanıtladığı kadarıyla, bu narenciye flavonoidlerinin çoğu, limonların sağlığa faydalı etkilerini yerine getirirler. Limon yağındaki flavonoidler, safra gibi sindirim sularının salgılanmasını destekleyerek sindirime yardımcı olurlar.

Limonun ana flavonoidi olan Eriocitrin'in, yüksek yağ ve yüksek kolesterollü besinler ile beslenen farelerde, trigliseritler, fosfolipidler ve kolesterolün tüm çeşitleri üzerinde lipit düşürücü bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.

2014 yılında yapılan diğer bir çalışmada ise, güçlü bir antioksidan olan eriocitrin'in, yeni mitokondri oluşturmak için hücreleri uyararak yüksek yağlı bir diyetin neden olduğu karaciğer yağlanmasını tedavi ettiği sonucuna varılmıştır.

Ayrıca narenciye tüketiminin karaciğer iltihabını hafifletmeye yardımcı olduğu anlaşılmıştır.

Limon ayrıca zararlı asitlerin temizlenip bazlaşmasına yardımcı olduğu için vücuttaki dengenin korunmasına yardımcı olur.

 

 • Yarım limonu bir bardak suyun içine sıkın. Birkaç hafta boyunca günde 2 veya 3 kez, özellikle sabahları aç karnına için.
 • Alternatif olarak, bir kavanoz suya 2 ila 3 doğranmış limon ekleyin. Kapağını kapatıp birkaç saat bekletin. Bu suyu gün boyunca düzenli aralıklarla için.

 

Karahindiba

Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri

 

Karahindiba otu, güçlü bir karaciğer temizleyicisi ve güçlendiricisi olarak çalışır, bu nedenle karaciğer yağlanması hastalığının tedavisinde kullanılabilir. Karahindiba; romatizma, diyabet ve iltihabik rahatsızlıkları önleyici etkisi ile de bilinir.

Karaciğerde biriken yağların zararlarının giderilip yararlı hale gelmesine yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonlarını destekler. Laboratuvar deneyleri; karahindiba çiçeği özlerinin, lipitlerin oksitlenmesini önleyebildiğini ortaya çıkardı.

2013 yılında yapılan bir araştırma; deneysel hayvanlarda, karahindiba yaprağı özünün, obeziteye bağlı alkolden kaynaklanmayan karaciğer yağlanması hastalığının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

 

 • Bir fincan sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü ekleyin. Üstünü kapatıp 5 ila 10 dakika demlenmesini bekleyin. Sevimsiz bir tadı olacağı için isterseniz biraz bal ekleyebilirsiniz. Bu bitkisel çayı günde 3 fincana kadar birkaç hafta boyunca tüketebilirsiniz. Karahindiba, yeşil çay gibi diğer çaylara da eklenebilir. Ayrıca salatalara taze ve yumuşak karahindiba yaprakları da ekleyebilir veya pişirilmiş karahindiba yapraklarını bir meze olarak yiyebilirsiniz. Ayrıca menünüze dul avrat otu ve enginar gibi diğer karaciğer destekleyici otlar da ekleyebilirsiniz.
 • Ek olarak, günlük karahindiba kapsül/tentür olarak da alabilirsiniz. Uygun kullanım dozu ve sıklığı için doktorunuza danışın.

 

Not: Bu bitkiye veya sarı papatya ve diğer papatyagillere alerjiniz varsa kullanmamalısınız. Diyabetik iseniz, kan şekeri düşürücü etkileri olduğundan dikkatli kullanın.

 

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, gıdalarda kullanılan normal miktardan daha büyük miktarlarda kullanmayın ve yüksek miktarlarda alkol içerdiği için tentürlerden kaçının.

 

Yeşil Çay

Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri

 

Yeşil çay, birçok hastalık için tedavi edici özelliğe sahip popüler bir içecektir. Antioksidan özellikliği bulunan yüksek flavonoid içeriğine sahiptir.

Yeşil çayda bulunan flavonoidler arasındaki kateşinler, anti-tümör ve anormal organ büyümelerini önleyici etkileri nedeniyle araştırma kapsamı içinde olan önemli bileşenlerdir. Diğer ana kateşinler, epikateşin, epikateşin gallat, epigallokateşin (EGC) ve EGC gallat (EGCG) olup, oksidatif stresi azalttığı ve anti-viral, anti-alerjik, anti-diyabetik etkiler sergiledikleri bulunmuştur.

Yeşil çay özleri ve kateşinler üzerine yapılan çalışmalar, oksidatif stresi, iltihabik etkiyi ve enerji dengesini koruyarak alkolsüz karaciğer yağlanması hastalığına karşı koruyucu bir etkiye sahip olduklarını ortaya koymaktadır.

Yüksek yoğunluklu kateşinlere sahip yeşil çay, alkolik olmayan karaciğer yağlanmasından (NAFLD) muzdarip hastalarda karaciğer fonksiyonunu ve yağ süzülümünü geliştirmektedir.

Yeşil çay, karaciğerde depolanan yağ miktarını engellemeye yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir. Ayrıca, düzenli yeşil çay alımı vücut ağırlığını dengeler ve yağ yüzdesini azaltır.

 

 • Karaciğer yağlanmasını önlemek ve karaciğerinizi korumak için günde 3-4 fincan organik yeşil çayı sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.
 • Yeşil çayı, tatlı ve meyve sularına karıştırabilirsiniz. Matcha yeşil çay tozunu da kullanabilirsiniz.
 • Yeşil çay kapsülü gibi çok doğal görünmeyen yöntemleri tercih etmeyin. Yeşil çay ülkemizde de kolaylıkla bulunabilir bir bitkidir. Doğal yöntemler her zaman en iyisidir.
 • Vücudu zararlı maddeler ve toksinlerden arındırmak için her zaman organik bitki ve çayları tercih edip tüketin.

 

Zerdeçal

Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri

 

Zerdeçal, sağlığa sayısız faydası olan bir baharattır. Değerli antioksidanlar ile tıka basa dolu olan zerdeçal, karaciğer yağlanması tedavisi için çok etkili bir bitkidir.

Kurkumin, zerdeçalın içinde tıbbi değere sahip başlıca fitokimyasaldır. Deneysel kanıtların büyük bir kısmı, kurkuminin, bağışıklık sistemini antioksidan (zararlı mikroplardan arındırıcı) ve anti-iltihabik özellikleriyle birlikte güçlendirdiğini gösterir.

Kurkuminin bu özellikleri, kanser, kalp damar hastalıkları, mide ve bağırsaklarla ilgili iltihabik hastalıklar, eklem iltihabı, alzheimer (unutkanlık) hastalığı gibi rahatsızlıkların hafifletilmesini sağlar.

Kurkumin desteğiyle karaciğer yağlanmasının azaldığı ve etkilerin yok olduğu gözlemlenmiş fakat halen daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Zerdeçal, vücudun, karaciğerde birikmemesi için yağları sindirme yeteneğini geliştirir. Ayrıca karaciğer arındırılması sürecini destekler.

 

 • 1-2 bardak suya çeyrek çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın ve kaynatın. Birkaç hafta boyunca günde iki kez için.
 • Zerdeçalın vücutta emilmesi zor olabilir. Süt gibi yağ içeren bir ortamda daha iyi çözünür. Yarım çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak ılık sütte karıştırıp, günde bir veya daha fazla kez içebilirsiniz.
 • İshal, mide ağrısı veya aşırı gaz gibi sorunlar varsa devam etmeyin.

 

Deve Dikeni

Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri

 

Deve dikeni, karaciğer ve safra kesesi sorunlarının tedavisinde uzun bir geçmişe sahiptir. Hatta zehirlenmelerde ve vücuttaki zehirli maddelerin etkisini hafifletmede de kullanılır.

Uzun zaman önce doktorlar, süt üretimini artırmada, safra salgısını tetiklemede, depresyon tedavisinde ve mantar zehirlenmesine ve diğer çevresel toksinlere karşı koruma gibi faydalar için devedikeni kullanımını test etmişlerdir.

Devedikeninin ana aktif bileşeni, silimarin denilen yağda çözünen bir komplekstir. Silimarin tüm bitki boyunca dağılmış, ancak meyve ve tohumlarda yoğunlaşmıştır. Yağların birikimini önleyen bir antioksidandır.

Silimarin, alkolik karaciğer hastalığı, radyasyon, aşırı demir yüklenmesi, akut ve kronik viral hepatit ve karaciğerin toksinlerden arındırılması tedavisi için kullanılmıştır.

Devedikeni tüketiminin, alkol tüketimi ve diyabetin neden olduğu karaciğer yağlanmasının tedavisine ve hasar görmüş karaciğer hücrelerinin yenilenmesine destek olduğu bilinmektedir.

 

 • Devedikeni kapsülleri (150 miligram), günde bir ila üç kez alınabilir. Bu dozda devedikeni tüketimi karaciğer için doğal bir “detoks” rolü üstllenecektir.
 • Sürekli kullanım ve karaciğer desteği için, bu kapsülün günlük 50 ila 150 miligramını alın.
 • Diğer karaciğeri ve vücudu zararlı maddelerden arındırıcı bitkilerive sağlıklı gıda seçenekleri ile karıştırıldığında daha etkili olacaktır. Ayrıca egzersiz de her zaman iyidir.

 

Meyan Kökü

Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri

 

Alkolsüz karaciğer yağlanması gibi karaciğer problemlerini tedavi etmek için meyan kökü de kullanabilirsiniz. Meyan kökü, çok uzun bir süre halk tıbbında kullanılmıştır, kilo vermeye yardımcı ve öksürük sökmekte de etkilidir.

İdrar söktürmek gibi anti-iltihabik etkiler sergilediği bilinmektedir. Ayrıca, mide rahatsızlıklarının giderilmesine, yorgunluğun hafifletilmesine, motivasyon artırmaya ve düşük tansiyonun yükseltilmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda soğuk algınlığı ve karaciğer hastalıklarına kadar değişken fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması sorunlarının tedavisinde ve ağır metaller ve toksinlerin neden olduğu karaciğer hasarının önlenmesinde kullanılır. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada alkol tüketimine bağlı karaciğer hasarının ilerlemesinin durdurabilmesinde de etkili olduğu gözlemlenmiştir.

 

Bir fincan ılık suya yarım çay kaşığı meyan kökü ekleyin. Üstünü kapatıp 5-10 dakika bekletin. İçmekte zorlanırsanız biraz saf bal ekleyebilirsiniz. Günde 2 kez bu çayı tüketin.

 

 • Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı meyan kökü tozu ve 2 çay kaşığı bal karıştırın ve bu karışımı birkaç hafta boyunca günde bir kez tüketin.
 • Diğer bir seçenek de, tatlıya ya da meyve suyuna 1 çorba kaşığı meyan kökü tozu eklemektir.
 • Meyan, sıvı tentür ve kapsül formlarında da mevcuttur. Tipik olarak, bitkisel takviyelerin tablet formları etkili değildir.
 • Meyan kökü takviyeleri alıyorsanız, ilk önce doktorunuza danışın, çünkü bunlar belirli tansiyon, diyabet ve kortizon tedavilerine etki edebilirler.

 

Dikkat: Hamileyseniz, hipertansif, diyabetik veya kalp rahatsızlığınız varsa, böbrek hastalığınız, hormon hassas durumlarınız varsa, doktorunuza danışın.

 

Papaya Bitkisi (Kavun Ağacı)

Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri

 

Hem papaya meyvesi hem de tohumları, karaciğer yağlanması hastalığı için etkili tedavilerdir. Papaya bir besin deposudur.

Vitamin B (pantotenik asit, folat, nikotinik asit) ve A, C ve E gibi antioksidan vitaminler açısından zengindir. Aynı zamanda potasyum, magnezyum gibi mineraller açısından zengindir ve lifli bir yapısı vardır. Papaya kalp hastalığına, kalp krizlerine ve felçlere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Papaya, karaciğer yağlanmasının başlıca nedenlerinden biri olan yanlış beslenme ve diyetler sonucu biriken yağların hızla yakılmasına yardımcı olur.

 

 • 5 ila 6 kuru papaya çekirdeğini ezin ve tozu 1 çorba kaşığı taze limon suyu ile karıştırın. Bunu 1 ay boyunca günde 2 kez alın.
 • Günde birkaç dilim olgun papaya (isteğe bağlı olarak bal ekleyerek) yiyebilirsiniz.
 • Diyetinize ham papaya çorbası ve salata ekleyin.

 

Hint Bektaşi Üzümü (Amla)

Karaciğer yağlanması ve evde tedavi yöntemleri

 

Tropik ve yakın bölgelerde yetişen Hint Bektaşi Üzümü veya diğer adıyla amla, besin değeri yüksek bir meyvedir ve karaciğer yağlanması hastalığı için etkili bir ilaçtır.

Meyve hem diyet hem de tıbbi amaçlar için kullanılır. Lif, karbonhidrat, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Çok zengin bir C vitamini ve demir kaynağıdır. Amla'nın aktif bileşenleri arasında, polifenoller, taninler ve kuersetin gibi flavonoidler bulunur. C vitamini ve diğer polifenollerin yüksek antioksidan aktivitesi, karaciğerin optimum düzeyde çalışmasını sağlar.

Uzun süredir geleneksel Hint tıbbında dinçlik ve enerji verici olarak kullanılmaktadır. Geleneksel olarak bektaşi üzümü ile tedavi edilen diğer tıbbi durumlar, diyabet, ishal, dizanteri, anemi, iltihaplanma ve adet kramplarıdır.

Bazı çalışma sonuçlarıyla amla özlerinin karaciğeri ilaçların neden olduğu hasardan koruduğu doğrulanmıştır. Ayrıca, amla yüksek kan kolesterolü olan kişiler için faydalıdır.

 

 • Her gün 3 veya 4 ham amla yiyebilir veya meyveyi yemeğinize dahil edebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, 1 çay kaşığı amla tozunu bir bardak ılık suda karıştırın ve günde iki kez için ya da tatlı, içecek veya yiyeceklere ekleyin.

 

Diyet Değişiklikleri

 

Karaciğer fonksiyonlarınızı iyileştirmek ve karaciğer yağlanması hastalığını tedavi etmek için meyveler, sebzeler, bütün kompleks tahıllar ve sağlıklı yağlar bakımından zengin bitki temelli bir diyet uygulayın.

Karaciğer yağlanması sorunu yaşayan hastalar için çeşitli diyet önerileri arasında Akdeniz diyeti pek çok yararı olan bir öneri olarak öne çıkmaktadır. Tam tahıllı gıdalar, fındık, taze meyve ve sebze, Akdeniz diyetinin temelini oluşturur.

 

 • Yüksek fruktoz içeren mısır ve diğer tahıl şuruplarının her türlüsünden kaçının.
 • Beyaz undan veya işlenmiş gıdalardan uzak durun ve tam tahıllı ürünler tüketin.
 • Keten tohumu, chia tohumu, ceviz gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekler yiyin.
 • Brokoli, lahana, karnabahar, limon, pancar, İsviçre pazı, enginar, lahana ve Brüksel lahanası gibi vücuda zararlı maddelerden arındırıcı ve karaciğeri onaran süper yiyecekleri yiyin. Mümkün olduğunca organik besinler tüketin.
 • Elma, muz, ahududu ve benzeri lifli meyveler de dahil olmak üzere daha fazla lif yiyin.
 • Baharatlı ve kızartılmış gıdalardan ve yağlı etlerden mümkün olduğunca kaçının.
 • Vücut ağırlığınıza göre günde 3-4 litreye kadar su tüketin. Bitkisel çaylar, meyve suları vb. tüketilmesi gereken su miktarının içinde sayılabilir fakat kafeinli vb. sıvılar buna dahil edilmemeli.

 

Günlük Egzersizler

 

Düzenli fiziksel egzersiz karaciğer yağlanmasının tedavisine yardımcı olabilir. Düzenli bir egzersiz programı, obezite ile savaşırken aynı zamanda ideal vücut ağırlığını korumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca metabolizma hızınızı artıracak ve karaciğer fonksiyonlarınızın normal seyrinde devam etmesini sağlayacaktır.

Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın. Egzersizlere yeni başlayacaksanız düşük etkili bir egzersiz rejimi ile başlayın ve yavaş yavaş yüksek etkili egzersizlere doğru adım atın. Bir uzman rehberliğinde egzersiz yapmaya başlamak en iyisidir.

Hiçbir şey yapamıyorsanız en azından günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapın. Yüzme, bisiklet ve diğer eğlence sporları da yararlı olacaktır.

 

Karaciğer Yağlanması Tedavisi İçin Diğer İpuçları

 

 • Aşırı kiloluysanız kademeli ve sürekli olarak kilo vermek için gerekli adımları atın. Hızlı kilo kaybı (haftada 4 veya daha fazla kilo kaybetmek) karaciğere zarar verebilir.
 • Doymuş yağ oranı düşük, lif oranı yüksek bir beslenme alışkanlığı edinin.
 • Her şeyden yiyebilirsiniz fakat dozunda. Hiçbir şeyde aşırıya kaçmayın.
 • Yediğiniz besinlerden elde ettiğiniz enerjiyi tüketmenizi sağlayabilecek aktiviteler yapın. Enerjiyi vücutta tutup yağ olarak depolanmasına izin vermeyin. Hareketsiz kalmayın.
 • İmkanınız varsa sık sık seyahat edin. Temiz hava alın.
 • Sindirim fonksiyonlarını daha iyi destekleyebilmek için yoğurt gibi iyi probiyotiklerden bol bol tüketin.
 • Karaciğeriniz ve tüm vücudunuzun yenilenebilmesi için yeterli dinlenme zamanını ayarlayın ve kendinize iyi bir uyku düzeni oluşturun. Melatonin hormonumuzun en çok salgılandığı zaman aralığı olan 22:00 ile 04:00 saatleri arasında uykuda olmaya çalışın.
 • Şeker, yağ ve kızartılmış gıda tüketimini azaltın.
 • Alkol tüketiyorsanız, alkol tüketimini tamamen bırakın.
 • Diyabet hastası iseniz, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın.
 • Yukarıdaki önerileri uygulayarak karaciğer yağlanması sorununun yanı sıra diyabet (şeker hastalığı) ve kolesterol gibi rahatsızlıkların tedavisi için de yararlı adımlar atmış olacaksınız.

 

Sağlıkla Kalın!

 

19 Eki 2022 - 21:54 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zam Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zam Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Zam Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zam Haber değil haberi geçen ajanstır.