Citroen’in yeni 'Tekerlekli Laboratuvar'ı Oli, geleceğe ışık tutuyor

Herkes için ulaşılabilir elektrikli mobilite mottosuyla hareket eden Citroen, Ami ile yakaladığı başarıyı oli ile devam ettirmeyi amaçlıyor....

Citroen, geleceğin uygun fiyatlı kişisel ulaşımın öncü markası olma vizyonunu yeni modelleriyle gözler önüne seriyor. Ami'nin yakalamış olduğu başarı, yeni oli için itici güç sağlıyor. Yenilikçi Ami, Citroën'in tamamen elektrikli ulaşımı herkesin kullanımına sunma taahhüdünü yerine getirmek için işleri farklı yapma cesaretini ortaya koyuyor. Marka, aile ulaşımına yönelik çarpıcı ve yenilikçi bir “tekerlekli laboratuvar” olan oli ile daha ağır, daha karmaşık ve pahalı elektrikli otomobillere yönelik endüstri trendlerini yeniden belirliyor.

Gelecekteki aile ulaşımına yenilikçi bir yaklaşım

Citroen, oli ile gelecekteki aile ulaşımına yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyuyor. Marka, uygun sürüş menzili, gelişmiş çok yönlü kullanım ve uygun satın alma koşullarına sahip araçlar yapmak üzere kaynakları ve malzemeleri azaltmak için her ayrıntıyı yeniden düşünüyor.

Oli, sürdürülebilirliği öncelik olarak gören bir aile aracı olarak öne çıkıyor. Araç, hafif ve geri dönüştürülmüş malzemelerin optimum kullanımı, sürdürülebilir üretim süreçleri, uzun hizmet ömrü için dayanıklılık ve kullanım ömrü sonunda geri dönüşüme kadar sınıfının en iyi Yaşam Döngüsü Değerlendirmesini (LCA) ortaya koyuyor.

Hedef: En iyi yaşam döngüsü değerlendirmesi

Parça ve bileşenlerin sayısı akıllıca azaltıldığında, hafif ve en sorumlu malzemeler kullanıldığında, karmaşıklık en aza indirilirken çok yönlülük ve işlevsellik artıyor. Böylece tasarım ve kullanışlılık açısından son derece çekici, aynı zamanda çok daha verimli, çok uygun fiyatlı ve daha az karmaşık bir otomobil ortaya çıkıyor.

Ayrıntıya gösterilen özen her yerde göze çarpıyor. Örneğin koltuklar en basit formda üretilmesiyle dikkat çekiyor. Geleneksel bir koltuğa göre %80 daha az parça kullanılması öne çıkıyor. Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmesi ve akıllı ağ şeklindeki sırtlık tasarımı, kabin içindeki doğal ışığı iyileştiriyor. Ayrıca, kullanıcının zevkine uygun olarak güncellenebilir veya kişiselleştirilebilir olması da dikkat çeken özelliklerin başında geliyor. Araç ağırlığı azaltıldığından sorumlu ve sürdürülebilir olduklarından ve geliştirilmiş kabin ambiyansı yolcu konforunu olumlu etkilediğinden bir kazan-kazan durumu oluşuyor.

Daha hafif, daha teknolojik ve daha uzun sürüş menzili

Citroen oli, batarya elektrikli araç menzili ve verimliliği konusunda rakiplerine meydan okuyor ve elektrikli araçların daha ileri gidebileceğini, daha uzun süre dayanabileceğini, daha çok yönlü olabileceğini ve daha az maliyetli olabileceğini gözler önüne seriyor.

Sağlam görünse de, oli ne ağır ne de hantal bir yapıya sahip. Yaklaşık 1000 kg hedef araç ağırlığı, onu benzer çoğu kompakt SUV’dan daha hafif kılıyor. Sonuç olarak, tamamen elektrikli güç-aktarma sistemi 400 km'ye kadar hedef menzil için sadece 40 kWsa’lik bir bataryaya ihtiyaç duyuyor. Verimliliği en üst düzeye çıkarmak için maksimum hız 110 km/s ile sınırlandırıldı. 10kWsa/100 km'lik mükemmel tüketim gerçekçi olup %20'den %80'e şarj sadece 23 dakika sürüyor.

Elektrikli yaşam tarzı

Oli, sıfır emisyonlu bir ulaşım biçimi olarak kapasitesinin ötesinde bir elektrikli yaşam tarzını mümkün kılabilirken, kullanışlı bir elektrikli araç olarak evin güneş panellerinden genel elektrik ihtiyacına kadar kullanıcının elektrik eko sistemine sorunsuz bir şekilde uyum sağlıyor. Örneğin gerektiğinde şebekeye geri yönlendirilebilecek fazla enerji üretebiliyor. Veya bir elektrik kesintisi durumunda tüketicinin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Citroen oli ayrıca, "Araçtan şarj" (V2L) özelliği ile yaz aylarında plajda veya bir hafta sonu kampında evden uzaktayken hayatı kolaylaştırıyor. 40kWsa batarya ve 3,6 kW prizi çıkışı (230 v 16 amp ev prizine eşdeğer) göz önüne alındığında, oli teorik olarak 3000 w elektrikli bir cihaza yaklaşık 12 saat güç sağlayabiliyor. oli, ister evden uzaktaki gezilerde, isterse de evde pratik ve kullanımı kolay bir işlevsellik sunuyor.

Fonksiyonellikle desteklenen tasarım estetiği

Oli, dikkat çekici ve sıra dışı bir tasarıma sahip. 4,20 m uzunluğunda, 1,65 m yüksekliğinde ve 1,90 m genişliğinde şık gövdesiyle kompakt bir SUV görünümü ortaya koyuyor.  Geleneksele meydan okuyan oli, aile limuzini, şehir gezgini, macera aracı, iş arkadaşı, hatta günlük cihazlara güç verme, elektrik kesintisi durumunda enerji sağlama veya pencereleri temizlemek için bir platform sağlama dahil olmak üzere evin bir parçası.

Çok yönlü platform

Geleneksel bir otomobilin kaputu, bagajı ve tavanı, ağaç budamak gibi ev işlerine yardımcı olmak için mükemmel platform gibi görünse de, gerçekte bu yetenek göz önünde bulundurularak üretilen çok az araç var. oli’de durum farklı Fiberglas takviye panelleri arasında petek yapılı bir sandviç yapıya dönüştürülen geri dönüştürülmüş oluklu mukavvadan yapılan paneller BASF ile birlikte geliştirildi. Genellikle park yerlerinde veya yükleme rampalarında kullanılan sert ve dokulu Elastocoat® koruyucu tabaka ile kaplanan Elastoflex® Poliüretan reçine ile kaplandı ve su bazlı BASF R-M Agilis® boya ile boyandı. Paneller çok rijit, hafif ve güçlü. Bir yetişkinin üzerinde durabileceği kadar dayanıklı ve eşdeğer bir çelik tavan konstrüksiyonuna kıyasla yüzde 50 daha hafif.

Yatay ve dikey buluşuyor

Citroen ekibi, kaynak, malzeme hedeflerinden dolayı düz yüzeyler oluşturmak için cam ve aydınlatma detaylarında dikey ve yatay tasarım öğelerinin kontrastını kullandı. Ön cam dik tasarımı sayesinde en az miktarda cam kullanımı sağlanıyor. Bu çözüm ağırlığı ve karmaşıklığı azaltıyor. Bunun dışında yolcuları güneşin etkilerinden korumaya yardımcı oluyor. Dahası oli'nin mütevazı klima sisteminin enerji gereksinimini %17'ye kadar azaltmaya yardımcı olduğu tahmin ediliyor.

Oli, kaputun ön kısmı ile düz üst panel arasında deneysel bir "Aero Kanal" sistemine sahip.

Yenilikçi bagaj

Oli, normal bagaj veya hatchback yerine, ürün tasarımında beklenmedik, ilham verici bir çözüm sunuyor. İster eve demonte mobilya taşımak olsun, isterse de hafta sonu için sahile board veya tavan çadırı tüm gereksinimleri karşılayan işlevselliği sunuyor. Bağımsız arka koltuk başlıkları tavana doğru katlanıyor ve arka cam yukarı doğru açılıyor. Böylece 994 mm genişliğindeki çıkarılabilir düz yük platformun uzunluğu 679 mm'den 1050 mm'ye genişliyor.

Çok yönlülük ve yükleme kolaylığı standart. Bagaj kapağı aşağıya doğru katlanıyor ve yükleme platformu çıkarıldığında, araç zemini ile arka cam arasında 582 mm'ye kadar yükseklik oluşuyor. Panel yerindeyken, altında 330 mm yüksekliğinde kullanışlı ve güvenli bir bagaj alanı bulunuyor. Çıkarılabilir yük platformu hafif ve düz. Ayrıca kaput ve tavan panelleriyle aynı geri dönüştürülmüş malzemeden üretiliyor.

500.000 kilometreye kadar lastik ömrü

Lastikler Goodyear ile birlikte geliştirildi. Proje ayrıca yeni bir hibrit jant prototip tasarımını gözler önüne seriyor.

Hibrit jantlar, eşdeğer bir çelik janttan yüzde 15 daha hafif ve toplam araç ağırlığının 6 kg azalmasına katkı sağlıyor. Ayrıca önemli tasarım kazanımları da var. Citroen, Eagle GO konsept lastiğini kullanmak için Goodyear ile ortaklık yaptı. Lastik sırtı bileşimi, ay çiçek yağları ve pirinç kabuğu kül silikası dışında çam ağacı reçineleri ve sentetik, petrol bazlı kauçuğun yerini alan tam doğal kauçuk olmak üzere sürdürülebilir veya geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor.

Goodyear, sürdürülebilir karkasın yeniden kullanımı ve 11 mm diş derinliğinin lastiğin kullanım ömrü boyunca iki kez yenilenebilmesi sayesinde, Eagle GO konsept lastiği için 500.000 km’ye kadar kullanım ömrü elde etmek gibi iddialı bir hedef belirlemiş durumda. Lastik ayrıca, sensör ile çeşitli parametreleri sürekli olarak izleyen Goodyear SightLine teknolojisi ile donatılıyor.

İç mekan tasarım anlayışı yeniden şekilleniyor

Çoklu ekranlar ve gizli bilgisayarlar içeren kapsamlı bir ön konsol yerine, oli’de aracın genişliği boyunca uzanan tek bir simetrik kiriş bulunuyor. Direksiyon kolonu ve tekerlek bir tarafta sabitleniyor. Ortada ise bir akıllı telefon yuvası ve klima sistemi için beş switch tipi anahtar yer alıyor. Oli’de bu alanda sadece 34 parça yer alıyor. Oysa benzer bir aile tipi kompakt hatchback modelin ön ve orta konsolunda yaklaşık 75 parça kullanıyor.

Kiriş, üzerinde kayan USB soketleri aracılığıyla aksesuarların takılabileceği elektrikli bir ray bulunuyor. Bu, çocukların okuldan çıkmasını beklerken cihazlara güç sağlamak veya kahve makinesini fişe takmak için ideal. Sürücü ve yolcunun önünde birer adet olmak üzere iki havalandırma kanalı verimliliği daha da artırmak ve ağırlığı azaltmak için daha küçük bir klima ünitesinin kullanılmasına olanak tanıyor.

HMI kullanımı için çeşitli çözümler arayan Citroen mühendisleri, oli’nin direksiyonuna monte etmek üzere profesyonel bir modüler gamepad joystick kullanmak gibi alışılmadık bir fikir buldu. Aracın otomatik şanzıman kontrolü için direksiyon kolonunda döner bir vites kolu seçicisi bulunuyor. Entegre “start stop” düğmesi ile birlikte daha küçük kollar ise aracın farlarını ve sinyallerini çalıştırıyor. 

Alan verimliliği

Işığı engelleyen ve kabini dolduran hacimli koltuklar yerine, oli'de alan tasarrufu sağlayan koltuklar kullanılıyor. Bunlar, eşdeğer bir SUV koltuğundan %80 daha az parça kullanıyor. Parlak turuncu ön koltuklar güçlü boru şeklinde çerçevelerden oluşuyor. Bunlara tamamen geri dönüştürülmüş polyester kumaş ile kaplı minder monte ediliyor. Elbette koltuklar da tamamen geri dönüştürülebilir.

Yenilikçi 3D baskılı file sırtlıklar, entegre bir başlığa sahip ve modern ofis mobilyalarından esinleniyor. İnce ama son derece destekleyici koltuklar rahat ve tam da olması gereken yerde sertler. BASF ile birlikte üretilen ürünler hafif, tamamen geri dönüştürülebilir Termoplastik Poliüretandan (TPU) üretiliyor. Çekici görünmeleri ve hissettirmeleri için turuncu bir malzeme ile kaplanıyor. File sırtlıklar, araç içindeki alan ve ışık hissini güçlendirerek yolcuların konforuna ve rahatlığına katkı sağlıyor.

Kullanışlılığı artıran zemin

Oli, temizlenmesi zor halı yerine, BASF ile birlikte geliştirilen Gelişmiş Termoplastik Poliüretan (E-TPU) zemin kaplamasına sahip. Köpük kauçuk kadar esnek ancak daha hafif. Son derece esnek ve aşınmaya karşı oldukça dirençli. Zemin kaplaması yeni bir renk arzu edilmesi halinde değiştirilebiliyor.

Zemin oldukça esnek ve su geçirmeyen bir malzeme ile kaplanıyor. Hortumla kolayca temizlenebiliyor. Zemindeki geri dönüştürülebilir TPU tahliye tapaları, plajda veya nemli bir orman yürüyüşünün ardından kum ve çamuru temizlemeyi kolaylaştırıyor.

Yaşam döngüsü

Oli hikayesenin önemli bir unsuru, kendi döngüsel ekonomisini yaratmak için uzun ömürlü tasarlanmış olması. Yenilenen parçalar, yeni dekorlar veya renkler ve hatta zamanla iyileştirilen parçalar aracın yeni sahipleri için bir sonraki yaşamlara kolayca ve uygun fiyata yeniden uyarlanabilmesini sağlıyor.

Toplam sahip olma maliyeti düşük. Bir kapı, far veya tampon değiştirilmesi gerektiğinde, Citroën aracılığıyla artık bakımı yapılamayan diğer araçlardan geri dönüştürülmüş parçalar tedarik edilebiliyor. Genelde bir aracı yenilemek yeni bir tane satın almaktan daha pahalıysa o araç yenilenmiyor. oli ise bu anlayışı değiştiriyor. Citroën, yenilemek artık ekonomik olmadığında, her bir oli'yi, parça ihtiyacı olan diğer araçlar için geri dönüştürülmüş bir parça bağışçısına dönüştürüyor veya diğer parçaları genel geri dönüşüme gönderiyor.

Hibya Haber Ajansı

30 Eyl 2022 - 15:05 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Zam Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Zam Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Zam Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Zam Haber değil haberi geçen ajanstır.